7 sierpień

Jak skutecznie zredukować ilość rzeczy podczas pakowania i przewozu dobytku?

Przeniesienie się do nowego domu to wyzwanie. Trzeba nie tylko zaplanować całą „operację” logistycznie, ale i zastanowić się, co faktycznie chcemy mieć w urządzanym mieszkaniu. Nie zawsze transport całego dobytku stanowi najlepsze rozwiązanie. Co więcej – wskazuje się, że to jeden z najlepszych momentów na uporządkowanie rzeczy. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej. Poznaj nasze wskazówki!

Zaplanuj swoje działania

Potrzebujesz planu. Czy chcesz przewieźć wszystko samodzielnie? Czy też będą Cię interesowały firmy przeprowadzkowe, działające np. w Krakowie, Warszawie czy innym mieście? To istotne pytania, od których warto wyjść. Później zastanów się, czego właściwie będziesz potrzebował w nowym mieszkaniu. Najlepiej sporządź sobie listę takich rzeczy. Następnie, pakując się, podziel te przedmioty według kategorii. Wtedy łatwiej będzie dokonać odsiewu tych najmniej przydatnych.

Zastanów się, co faktycznie chcesz zachować

W naszych domach często mamy mnóstwo bibelotów i gadżetów, które – w momencie zakupu – wydawały się bardzo przydatne. Później często okazywało się, że przeleżały miesiące, jeśli nie lata, na dnie szuflady. To dobry moment, by zastanowić się, jakie przedmioty faktycznie będą dla Ciebie użyteczne. Odrzuć więc wszelkie sentymenty i pomyśl – czy coś, z czego nie korzystałeś, faktycznie przyda się w nowym domu? Albo – czy dany przedmiot nie jest już zbyt wyeksploatowany?

Przedmioty, co do których jesteś pewien, że ich użyjesz lub nie są zużyte – zachowaj. Inne – możesz sprzedać lub oddać najbliższym, jeśli będą je chcieli. Pozostałe – wyrzuć. Pamiętaj jednak, aby nie trafiły po prostu na śmietnik – poddaj je recyklingowi.

Sprawdź, co będzie pasowało do nowego domu

Nowy dom to często nowy wystrój. Naturalne więc jest to, że nie wszystkie przedmioty z poprzedniego mieszkania będą pasowały do aranżacji miejsca, do którego trwa przeprowadzka. Wiele przedmiotów, szczególnie ozdób, nie pójdzie z Tobą dalej. Je także przeznacz albo do sprzedaży czy oddania, albo do wyrzucenia.

Zredukuj rzeczy, które się dublują

Szczotki, noże, garnki… zdarza się, że szafki pękają w szwach od nadmiaru akcesoriów kuchennych, łazienkowych i innych. Często bywa tak, iż przedmioty te się dublują. W takim wypadku również możesz pozbyć się niektórych z nich, zachowując najbardziej funkcjonalny egzemplarz.

Przeprowadzka to okazja do nowego startu

Każda przeprowadzka, także za granicę, w tym do Danii czy Francji, to okazja, by zacząć życie na nowo. Często też zmieniamy lokalizację zamieszkania po zatrudnieniu w innym miejscu. Warto pozostawić za sobą rzeczy niewnoszące nic do nowego życia. Zadbaj więc o redukcję swojego dobytku, co korzystnie przełoży się na adaptację w domu, do którego się wprowadzasz.