17 grudzień

Przeprowadzka do Danii

Przeprowadzka do Danii

Rozważasz przeprowadzkę z Krakowa bądź jego okolic do Danii? Czy wiesz, że jest to kraj uznawany za najszczęśliwszy w Europie? Z tego powodu wiele osób decyduje się tam zamieszkać i korzystać na co dzień z wysokiego standardu życia, jaki tam obowiązuje. Przeczytaj, jak się przygotować do tej relokacji, jak załatwić transport międzynarodowy i jakie formalności powinieneś dopełnić zaraz po przyjeździe!

Dlaczego Dania?

To kraj, który kusi m.in. wysokimi zarobkami, wieloma ulgami oraz wsparciem socjalnym. Dzięki tym oraz innym korzyściom w codziennym funkcjonowaniu i w wychowywaniu dzieci, Polacy chętnie wybierają go do stałego osiedlenia się i rozpoczęcia nowego etapu życia.

Jeśli chcesz się tam przeprowadzić, musisz mieć na względzie naukę tego języka, bo dzięki temu będziesz w stanie znaleźć dobrą pracę, żyć na odpowiednim poziomie i swobodnie komunikować się z Duńczykami.

Organizacja przeprowadzki, czyli o czym nie zapomnieć

Skoro podjąłeś decyzję o zmianie miejsca zamieszkania, przygotuj sobie harmonogram przeprowadzki do Danii. Taki plan ułatwi Ci jej zorganizowanie. Z pewnością na tej liście powinny znaleźć się takie punkty, jak:

 

  • skompletowanie dokumentów: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, aktu urodzenia, zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego – te dwa ostatnie muszą być przetłumaczone na duński. Przyda Ci jeszcze karta EKUZ, którą wyrobisz za darmo i będziesz mógł korzystać z tamtejszej podstawowej opieki medycznej w razie wypadku albo choroby;
  • uregulowanie wszelkich spraw prawnych i umów w Polsce – dotyczy to np. wynajmowanego mieszkania, korzystania z usług telekomunikacyjnych, rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą;
  • znalezienie firmy, która organizuje przeprowadzki międzynarodowe i zapewnia transport mebli, rzeczy osobistych, pamiątkowych przedmiotów – wszystkiego lub tylko tego, czego nie uda Ci zapakować do własnego pojazdu, jeśli przewidujesz wyjazd samochodem;
  • znalezienie mieszkania i pracy w Danii – najlepiej, żebyś zrobił to jeszcze przed opuszczeniem Polski. Wówczas będziesz mógł zabrać ze sobą mniejszą kwotę pieniędzy. Jeśli Ci się nie uda, przygotuj sobie większą sumę, która pozwoli Ci tam żyć do czasu podjęcia zatrudnienia. Jeśli chcesz zamieszkać w Kopenhadze, wiedz, że tam trudniej jest znaleźć jakieś lokum niż na prowincji. Gdy jednak postawisz na inne miasto lub jego obrzeża, sprawdź, jakie masz połączenia komunikacyjne do miejsca pracy przed wyborem ostatecznej lokalizacji.

Załatwiając te kwestie przed wyjazdem, będzie Ci łatwiej zacząć normalnie żyć po przyjeździe do nowego kraju.

Formalności, jakie musisz załatwić po przyjeździe do Danii

Jeżeli chcesz legalnie pracować w Danii, musisz mieć na to pozwolenie. Załatwisz je jeszcze w Polsce w Ambasadzie Danii albo już na miejscu – w Urzędzie Imigracyjnym. Składając wniosek, powinieneś do niego dołączyć:

  • paszport,
  • ksero umowy z pracodawcą z Danii,
  • informacje dotyczące warunków zatrudnienia – wysokość wynagrodzenia i czas pracy, który tygodniowo wynosi tam 37 godzin i tyle właśnie powinieneś zadeklarować.

Jeżeli zakładasz tylko 3-miesięczny pobyt, nie musisz mieć na to pozwolenia. W przypadku przeprowadzki na stałe już jednak tak. Składasz wtedy kolejny wniosek, do którego należy załączyć informację o źródłach dochodu.

Skorzystaj z pomocy rzetelnej firmy przeprowadzkowej!

Trafiając do nas, zagwarantujemy Ci, że wszystkie przedmioty, które chcesz wziąć, właściwie zabezpieczymy na czas transportu. Podczas międzynarodowej przeprowadzki z Krakowa lub okolic będziesz miał pewność, że każda rzecz dojedzie w nienaruszonym stanie. Przewiezione mienie wniesiemy i jeśli będziesz chciał – rozpakujemy i pomożemy Ci w urządzaniu nowego mieszkania. Możesz na nas liczyć!